Reportaż przedstawiający wspólną historię Polaków i Ukraińców oraz wydarzenia na Wołyniu i Podolu w pierwszej połowie XX wieku, realizują studenci z Kielc oraz z Winnicy i Chmielnickiego na Ukrainie.
O nagrywaniu dokumentu, który powstaje w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, mówiono w piątek podczas międzynarodowej konferencji w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur.
Jak powiedział PAP prezes organizacji Krzysztof Kalita, inicjatywa ma zwrócić uwagę społeczeństw obu narodów na wspólną, często trudną historię, oraz umożliwić młodym ludziom współpracę, dialog i pojednanie.
W październiku grupa polskich i ukraińskich studentów odwiedziła Ukrainę - podczas wyjazdu zbierali materiały do filmu. Odwiedzili Muzeum Pamięci Narodowej we Lwowie - siedzibę dawanego więzienia NKWD. We Włodzimierzu Wołyńskim spotkali się z archeologami prowadzącymi pracę przy mogile ofiar z lat 1940-1941.
W Pawliwce (daw. Porycku) oglądali dawny polski cmentarz i pomnik poświęcony Polakom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w lipcu 1943 r. Odwiedzili też nieistniejącą polską wieś Wolę Ostrowiecką, gdzie zachowała się figura i krzyż oraz Bazaltowe (dawniej Janowa Dolina) gdzie stoi pomnik upamiętniający ok. 600 polskich mieszkańców wymordowanych przez Ukraińską Powstańczą Armię w Wielki Piątek w 1943 r.
W Winnicy na Podolu poznali historię Parku im. Gorkiego, gdzie pod koniec lat 30. XX w. grzebano zamordowanych przez NKWD więźniów - głównie Ukraińców. Masowe groby ponad 9 tys. ofiar odkryli tu Niemcy w 1943 r.
Młodzi reporterzy rozmawiali z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości, od najstarszych z nich zbierali relacje na temat wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz opinie o relacjach polsko-ukraińskich.
Wyjazd poprzedziły warsztaty dziennikarskie. Dokument, który zostanie wydany m.in. na płytach DVD, powstaje przy współpracy z 33 kanałem telewizji w Chmielnickim.
Realizacja dokumentu powinna zakończyć się w listopadzie. Przedsięwzięcie przygotowują studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Politechniki Świętokrzyskiej, Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu i Uniwersytetu Pedagogicznego w Winnicy.
Zebrany materiał zostanie poddany ocenie historyków, aby film jak najpełniej oddawał wydarzenia, które miały miejsce przez laty.
Podczas konferencji, w której wzięli udział archeolodzy, historycy, studenci i młodzież dyskutowano także o wspólnej historii Polski i Ukrainy oraz o edukacji historycznej w obu państwach.
Gościem wydarzenia był Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Witalij Maksymenko. Dziękując za zaproszenie podkreślił, że takie przedsięwzięcia budują "dobre mosty" pomiędzy narodem polskim i ukraińskim.
Projekt "Wołyń - Podole 1943. Historia znana i nieznana. Młodzi Polacy i Ukraińcy w dialogu o pojednaniu" jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródło: PAP