To kolejny etap naszego polsko - ukraińskiego projektu współfinansowanego w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej w 2015 r.
O praktycznym zastosowaniu Saponitu dowiedzieli się przesiębiorcy, którzy w dniach 23 - 25 września 2015 r. wzięli udział w warsztatach z zakresu możliwości innowacyjnego zastosowania tego unikalnego proekologicznego naturalnego minerału.
Warszataty zorganizowano w laboratoriach Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, w ramach projektu "Innowacje ekologiczne dla biznesu. Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym".
Warsztaty poprowadził zespół naukowców z ChNU oraz ekspertów m.in. z branży kosmetycznej. Na czele zespołów stały panie Ałła Gandziuk oraz Switlana Karwan - kierownik powstającego w ramach ww. projektu laboratorium. Właściwą organizację pracy zapewniła Halina Dejczuk - koordynator projektu i doktorantka ChNU.
Do aktywnego udziału zostali zaproszeni również młodzi naukowcy i studenci z Katedry Chemii, którzy w przyszłości zapewne znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach, które obecnie testują Saponit w ramach naszego projektu.
Znaczna część zajęć poświęcona została przedstawieniu praktycznego zastosowania Saponitu w kosmetyce. Naukowcy m.in. przygotowywali naturalne kosmetyki z wykorzystaniem Saponitu prezentując różne właściwości tego minerału.
Warto dodać, iż od wielu lat Chmielnicki Narodowy Uniwersytet opracowuje własne technologie wykorzystania Saponitu w gospodarce. Osiągnięcia Uniwersytetu na tym polu były jedną z podstaw opracowania i realizacji naszego projektu.
Poniżej fotorelacja ze szkoleń:
O projekcie:
Innowacje ekologiczne dla biznesu.
Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym
Projekt realizowany jest od marca do końca 2015 roku, a celem strategicznym jest wzmocnienie pozycji rynkowej ukraińskich przedsiębiorstw poprzez wdrożenie innowacyjnych i proekologicznych technologii zastosowania saponitowego sorbentu w procesach oczyszczania i odzyskiwania zasobów naturalnych.
Lider projektu:
Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód
Partnerzy projektu:
Projekt obejmie wsparciem 30 mikro i małych przedsiębiorstw działających na obszarze Ukrainy (z wyjątkiem obwodów ługańskiego i donieckiego) – w tym 6 firm z obwodu chmielnickiego.
Przewidziano działania:
Chmielnicki Uniwersytet Narodowy od wielu lat opracowuje innowacyjne technologie na rzecz wykorzystania w gospodarce saponitu – naturalnego minerału, którego znaczące złoża znajdują się w obwodzie chmielnickim (szacunkowo 100 mln. ton).
Badania i patenty powstają w wyniku bezpośredniej współpracy z przedsiębiorstwami, gdyż proces wchłaniania przy wykorzystaniu sorbentu na bazie saponitu jest jedną z najbardziej efektywnych metod usuwania zanieczyszczeń i oszczędzania zasobów. Fakt ten z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia budzi uzasadnione zainteresowanie firm, gdyż wprowadzanie innowacji i zachowanie zasobów bezpośrednio przekłada się na podniesienie ich konkurencyjności i pozycji rynkowej.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - 2015.