Taka była tematyka kolejnego cyklu szkoleń i warsztatów w ramach projektu Polonijny Klaster Ekologiczny.
W październiku 2015 r. Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Winnicką Izbą Przemysłowo - Handlową oraz Winnicką Biblioteką Obwodową im. K.A. Timiriazewa zorganizowało kolejny cykl bezpłatnych szkoleń w ramach projektu Polonijny Klaster Ekologiczny współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015.
Zasadniczym celem szkoleń było wzmocnienie współpracy wzajemnie powiązanych firm oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie. Cykl szkoleń został przeprowadzony przez doświadczonych ekspertów z Polski. W szkoleniu uczestniczyli przedsiębiorcy zainteresowani współpracą z Polską w zakresie ochrony środowiska.
Tematyka dotycząca możliwości pozyskania funduszy europejskich na inwestycje w sferze ochrony środowiska została przedstawiona przez Krzysztofa Kalitę - prezesa Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód.
Uczestnicy mogli zapoznać się z praktycznymi zasadami tworzenia biznes planu i dokumentacji do wniosku o fundusze UE na przykładach konkretnych inwestycji w ochronę środowiska.
Z kolei z zasadami tworzenia i funkcjonowania klastrów biznesowych uczestników szkolenia zapoznał Andrij Druczynskij – współwłaściciel polsko - ukraińskiego przedsiębiorstwa AMB Recycling Sp. z o.o. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców omawianą tematyką przeprowadzono szeroki panel dyskusyjny mający na celu wymianę polsko - ukraińskich doświadczeń oraz nawiązanie korzystnych relacji gospodarczych.
A. Druczynskij na realnym przykładzie spółki AMB Recycling pokazał również jak wygląda proces tworzenia polsko - ukraińskiego przedsiębiorstwa.
Szkolenia były także okazją do dyskusji na temat dalszych działań w obszarze Klastra Ekologicznego.
Zorganizowano także wizyty styudyjne w przedsiębiorstwach biorących udział w projekcie.
Tekst: Magdalena Kalita
O projekcie
W 2015 roku zostanie podpisane oficjalne porozumienie na rzecz utworzenia POLONIJNEGO KLASTRA EKOLOGICZNEGO, który będzie platformą współpracy wzajemnie powiązanych firm, uczelni wyższych, jednostek naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu funkcjonujących w sektorze ochrony środowiska lub inwestujących w tym kierunku w Polsce i na Ukrainie.
Inicjatywę nawiązania bliższej współpracy gospodarczej podjęły działające w środowisku polonijnym przedsiębiorstwa, instytucje oraz organizacje pozarządowe, dla których Polska jest perspektywicznym kierunkiem dalszego rozwoju.
Zaproszenie do współpracy z zainteresowaniem przyjęły polskie firmy z branży recyklingu odpadów oraz instytucje otoczenia biznesu, w tym tak doświadczeni partnerzy jak Targi Kielce S.A. oraz strefy ekonomiczne i centra obsługi inwestora.
Nad prawidłową realizacją przedsięwzięcia czuwać będzie Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód, które podejmując się roli lidera projektu będzie "bramą" umożliwiającą środowiskom polonijnym na Ukrainie nawiązanie korzystnych relacji gospodarczych w Polsce.
Projekt ma na celu rozwój współpracy gospodarczej z Polską polonijnych przedsiębiorstw i instytucji otoczenia biznesu na Ukrainie. Przewidziano dla tej grupy (min. 15 jednostek) wsparcie poprzez organizację w 2015 r.:
1) Cyklu szkoleń i doradztwa połączonych z warsztatami biznesowymi nt.:
2) Konferencji promujących Polskę podczas wizyt studyjnych na Ukrainie;
3) Międzynarodowego Forum Ekologicznego na Targach Kielce oraz misji gospodarczej w Polsce.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca z Polonią i Polakami za granicą 2015.