Wszystko to dzięki wspólnemu projektowi SIEW i Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu.
W listopadzie i grudniu trwały prace nad praktycznym zastosowaniem minerału Saponitu w 6 ukraińskich przedsiębiorstwach.
Staraniem ukraińskich naukowców z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego z sukcesem udało się zastosować sorbenty powstałe na bazie naturalnego minerału Saponitu w procesach oczyszczania cieczy w 6 przedsiębiorstwach. W innej grupie firm wypróbowano Saponit w nowopowstałych kosmetykach i środkach czyszczących.
Wszystkie te działania zrealizowano w ramach niżej opisanego polsko - ukraińskiego projektu pod hasłem "Innowacje dla ekologii...", który wspólnie zrealizowało Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód oraz Chmielnicki Unwiersytet Narodowy.
Ww. sorbenty i składniki na bazie Saponitu powstały w nowoczesnym laboratorium, które także otwarto w ramach ww. projektu.
Warto dodać zaraz po otwarciu laboratorium tylko w samym grudniu 14 przedsiębiorstw skorzystało z usług laboratorium!
Dzięki wsparciu w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej ukraińskie przedsiębiorstwa uzyskały dostęp do nowoczesnych proekologicznych technologii opracowanych w nowoczesnym laboratorium przez naukowców z Chmielnickiego Unwiersytetu Narodowego.
W skład zespołu prowadzącego badania i wdrożenie technologii weszli prorektor ds. naukowych prof. Georgij Paraska, prof. Svitlana Karwan, dr Olga Paraska oraz dr Ałła Ganziuk z Katedry Chemii ChNU.
Poniżej zamieściliśmy fotorelację z przeprowadzonych prac:
O projekcie
28 listopada 2015 r. w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym uroczyście otwarto Specjalistyczne Laboratorium Badań Naturalnych Minerałów.
Przedsięwzięcie to było możliwe dzięki realizacji projektu pod hasłem Innowacje ekologiczne dla biznesu. Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej, a liderem projektu jest Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód. Partnerzy projektu: Chmielnicki Uniwersytet Narodowy, Chmielnickie Regionalne Centrum Inwestycji i Rozwoju oraz Ukraińsko - Polskie Centrum Integracji Europejskiej.
Celem strategicznym projektu jest wzmocnienie pozycji rynkowej ukraińskich przedsiębiorstw poprzez wdrożenie innowacyjnych i proekologicznych technologii zastosowania saponitowego sorbentu w procesach oczyszczania i odzyskiwania zasobów naturalnych.
Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z tego wydarzenia, którą udostępniliśmy na naszym kanale Youtube:
Zachęcamy do zapoznania się także z najnowszą fotorelacją z uroczystego otwarcia laboratorium:
O projekcie:
Innowacje ekologiczne dla biznesu.
Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym
Projekt realizowany jest od marca do końca 2015 roku, a celem strategicznym jest wzmocnienie pozycji rynkowej ukraińskich przedsiębiorstw poprzez wdrożenie innowacyjnych i proekologicznych technologii zastosowania saponitowego sorbentu w procesach oczyszczania i odzyskiwania zasobów naturalnych.
Partnerzy projektu:
Projekt obejmie wsparciem 30 mikro i małych przedsiębiorstw działających na obszarze Ukrainy (z wyjątkiem obwodów ługańskiego i donieckiego) – w tym 6 firm z obwodu chmielnickiego.
Przewidziano działania:
Chmielnicki Uniwersytet Narodowy od wielu lat opracowuje innowacyjne technologie na rzecz wykorzystania w gospodarce saponitu – naturalnego minerału, którego znaczące złoża znajdują się w obwodzie chmielnickim (szacunkowo 100 mln. ton).
Badania i patenty powstają w wyniku bezpośredniej współpracy z przedsiębiorstwami, gdyż proces wchłaniania przy wykorzystaniu sorbentu na bazie saponitu jest jedną z najbardziej efektywnych metod usuwania zanieczyszczeń i oszczędzania zasobów. Fakt ten z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia budzi uzasadnione zainteresowanie firm, gdyż wprowadzanie innowacji i zachowanie zasobów bezpośrednio przekłada się na podniesienie ich konkurencyjności i pozycji rynkowej.
Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP - 2015.
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych fotorelacji z przebiegu projektu - w tym kolejnych etapów remontu pomieszczeń nowego laboratorium, szkoleń dla przedsiębiorców oraz konferencji naukowych w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym.