Wizyta edukacyjna z Ukrainy na Targach Kielce
W dniach 22-23 marca Kielce gościły liczną, bo ponad 70-osobową delegację z Ukrainy. Głównym celem wizyty był udział w Giełdzie Szkół i Uczelni 2016 organizowanej przez Targi Kielce SA.
Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschod było oficjalnym partnerem tego przedsięwzięcia.
Inicjatywa jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowaniem kształceniem w Polsce przez młodzież z Ukrainy.
Wydarzeniem towarzyszącym Giełdzie była także międzynarodowa konferencja pod hasłem "POLSKA: Europa w praktyce. Możliwości i perspektywy kształcenia w Polsce dla cudzoziemców", którą zorganizowało Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Targami Kielce SA oraz Winnickim Regionalnym Centrum Informacji "Kreatyw".
Drugiego dnia wizyty zorganizowano praktyczne spotkania na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Relację z tych spotkań można przeczytać tutaj:
Rozpoczynając konferencję Prezes Targów Kielce SA dr Andrzej Mochoń zaznaczył, iż w dzisiejszych czasach młodzież ma o wiele więcej możlwości podróżowania po świecie niż dawniej i warto taką szansę wykorzystać do kształcenia za granicą.
Następnie Krzysztof Kalita - Prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz Oksana Bondar - Prezes Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji "KREATYW" z Winnicy przekazali gospodarzowi Targów upominki od ukraińskiej delegacji.
W dalszej części konferencji zaproszeni eksperci z Kielc i Krakowa przedstawili praktyczne aspekty związane z rozpoczynaniem edukacji, podejmowaniem pracy oraz legalizacją pobytu w Polsce przez obcokrajowców.
Karol Gadowski - kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą z Urzędu Miasta Kielce zaprezentował nasze miasto akcentując jednocześnie jego kilkudziesięcioletnią współpracę z Ukrainą.
Zasady rekrutacji zagranicznych studentów w Polsce przedstawili przedstawiciele Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na czele z dr Łukaszem Stachem.
Natomiast zasady legalnego wjazdu i pobytu cudzoziemców na terenie RP przedstawiła Kinga Kasza z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.
Konferencję zakończyła aktywna dyskusja, która stała się okazją do bezpośrednich kontaktów z zaproszonymi ekspertami.
Ciekawym i praktycznym elementem dyskusji były także wystąpienia Olgi i Bogdana Stetsiuków - ukraińskiej rodziny, która od ponad roku mieszka i kształci się w Kielcach. Udzielili oni wielu praktycznych porad naszym gościom oraz opowiedzili historię swoich pierwszych kroków w kraju nad Wisłą.
Po zakończeniu konferencji goście z Ukrainy zdążyli jeszcze odwiedzić liczne stoiska na trwającej Giełdzie Szkół i Uczelni.
Dodatkowo Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód przygotowało dla uczestników liczne podarunki z materiałami edukacyjnymi i informatorami z kilkunastu największych i najlepszych polskich uczelni.
Pracowity dzień zakończył się smacznym obiadem oraz wycieczką po centrum Kielc.
Poprzez organizację ww. wizyty edukacyjnej w Polsce Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód kontynuuje rozpoczęty w 2015 roku polsko – ukraiński projekt pod hasłem:
PL+UA=EU
Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy.
Głównym celem projektu jest promocja polskiej kultury i edukacji na Ukrainie.
W 2015 roku inicjatywa ta uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
W tym roku kontynuujemy działania we współpracy także z Targami Kielce SA oraz partnerskimi organizacjami z Ukrainy.
Autor: Krzysztof Kalita
Fotografie: archiwum SIEW oraz Targi Kielce SA