W dniach 28 października - 6 listopada na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie gościli wykładowcy z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego. Celem wizyty było podniesienie kwalifikacji kadry dydaktycznej Katedry Filologii Słowiańskiej.
Kurs metodyczno - dydaktyczny na krakowskiej uczelni trwał przez 10 dni. W jego ramach uczestnicy poszerzyli wiedzę między innymi na temat analizy współczesnych utworów literackich, dowiedzieli się więcej o elementach redakcji tekstu, polepszyli umiejętności nauczania języka polskiego jako obcego. Podczas zajęć skupiali się nie tylko na klasycznych zagadnieniach filologii polskiej, ale omawiali także współczesne problemy np. rozwój umiejętności mówienia i komunikowania się w internecie, kulturę żywego słowa itp.
Kurs metodyczny został zorganizowany w ramach międzynarodowego projektu pod nazwą: „Nowe kwalifikacje – nowe możliwości. Wsparcie Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego”. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Projekt został zrealizowany przez Chmielnicki Uniwersytet Narodowy w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Integracja Europa - Wschód z Kielc oraz Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej z Krakowa.
Warto dodać, że nie jest to pierwsze doświadczenie Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód w realizacji wspólnych projektów z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym. Współpraca była nawiązana już ponad 5 lat temu. Od tego czasu nadaje się wsparcie w zakresie nauki języka polskiego na Katedrze Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, udało się zrealizować projekt Innowacje ekologiczne dla biznesu. Specjalistyczne laboratorium kompleksowych badań naturalnych minerałów w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym, w ramach którego było otwarto Specjalistyczne Laboratorium Badań Naturalnych Minerałów.
Autorka:
Irena Vitiuk
Zapraszamy do obejrzenia galerii