Głównym celem projektu było wzmocnienie zaplecza merytorycznego regionalnej współpracy międzynarodowej III sektora województwa świętokrzyskiego i ukraińskiego Podola. Projekt przewidywał organizację w Kielcach pierwszego polsko – ukraińskiego Forum NGO pod hasłem "Świętokrzyskie - Podole 2013". Tematem przewodnim w 2013 r. było Partnerstwo Wschodnie w perspektywie współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych. Poprzez ww. działania polskie i ukraińskie organizacje pozarządowe, instytucje współpracujące z III sektorem oraz lokalni liderzy wspólnie pracowali nad mechanizmami i narzędziami międzynarodowej współpracy regionalnej.
Na realizację działań Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało dotację w wys. 60 558,08 zł
W ramach zadania 18 listopada 2013 r. w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach zostało zrealizowane I Forum podolskich i świętokrzyskich organizacji pozarządowych. W Forum zaplanowano uczestnictwo 60 polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych (30 z Polski i 30 z Ukrainy). Zainteresowanie udziałem w Forum było bardzo duże co w konsekwencji zaowocowało ponad 63 zgłoszeniami organizacji pozarządowych. Łączenie w Forum udział wzięło ponad 100 osób w tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawiciele polskich przedsiębiorstw oraz lokalna społeczność.
W ramach Forum zaplanowano także prezentacje polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych. Każdej organizacji zapewniono stoisko, na którym mogła zaprezentować swoje materiały promocyjne. W czasie przedsięwzięcia uczestnicy mieli do dyspozycji pomieszczenia Muzeum Dialogu Kultur w tym m.in. salę konferencyjną, sale prezentacyjne na pierwszym i drugim poziomie, szatnię oraz stylizowany hol.
Wszystko to zostało wkomponowane w nowoczesny wystrój Muzeum Dialogu Kultur z jednoczesnym połączeniem z klimatem XVIII – wiecznej kamienicy. W Forum wzięli udział także niepełnosprawni przedstawiciele NGO z Ukrainy.
Wszyscy Ci którzy nie mogli uczestniczyć w Forum mieli możliwość obejrzeć relację on-line w Internecie. Relacja jest dostępna cały czas na stronie www.vinkiel.info.
W ramach zadania zaplanowano także rozbudowę serwisu vinkiel.info jako doskonałego narzędzia dla promocji i kontaktu świętokrzyskich i podolskich organizacji pozarządowych. Serwis w wersji polskiej i ukraińskiej ma za zadanie wzajemną promocję oraz aktywizację III Sektora.
Serwis to:
VinKiel.info daje możliwość bezpłatnego zarejestrowania i promocji działalności własnej organizacji pozarządowej. Organizator oraz partnerzy zachęcali również do współtworzenia serwisu poprzez publikowanie aktualności i ciekawych informacji. Uruchomiony został kanał w serwisie YouTube z bezpośrednim połączeniem z serwisem VinKiel.info.
Serwis funkcjonuje nieprzerwalnie również po zakończeniu realizacji projektu. Za administrację odpowiadają organizator (Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód) oraz ukraińskie organizacje partnerskie.
Do końca listopada 2013 r. wg statystyk serwis odwiedziło ponad 18000 unikalnych użytkowników.
Podczas Forum zapewniono obecność mediów, a informacje o przedsięwzięciu pojawiły się gazetach, Internecie i m.in. Polskiej Agencji Prasowej.
Patronat honorowy nad projektem objęli:
Materiały i prezentacje z Forum zostały zapisane na płycie i rozesłane do organizacji pozarządowych i różnych instytucji w Polsce i na Ukrainie.
Jak podkreślali przedstawiciele w szczególności ukraińskich organizacji pozarządowych Forum dało możliwość wyjazdu do Polski i uczestnictwa w międzynarodowym projekcie wielu podolskim organizacjom, które nie mają własnych środków na realizację podobnych przedsięwzięć. Z kolei w badaniach ankietowych polskie organizacje zaznaczyły częsty problem braku odpowiedniej kadry, w tym wolontariuszy do realizacji projektów.
Należy również podkreślić, iż część ukraińskich organizacji pozarządowych doskonale przygotowała się do wyjazdu do Kielc. Widząc szansę jaką daje Forum organizacje te przygotowały gotowe porozumienia o współpracy dla potencjalnych partnerów z Polski.
Dzięki temu udało się np. podpisać oficjalne porozumienia pomiędzy:
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Realizacja projektu i fotografie: