×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
31.12.2015
PL+UA=UE. Polsko - ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy

PL+UA=EU

Głównym celem projektu jest promocja nauki języka polskiego na Ukrainie poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia języka polskiego jako obcego.

Co zrealizowaliśmy w 2015 roku?

  • zagraniczne praktyki dla ukraińskich polonistów i warsztaty językowo - metodyczne w Kielcach,
  • promocję Unii Europejskiej podczas Dni Europy w Winnicy,
  • wakacyjne kursy języka polskiego na Ukrainie,
  • objazdową szkołę języka polskiego na Ukrainie w ponad 50 miejscach Podola i Żytomierszczyzny,
  • międzynarodową konferencję naukową w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym,
  • i in.

Projekt realizowany był głównie w 3 obwodach: chmielnickim, winnickim oraz żytomierskim. Na tym obszarze wg danych Konsulatu Generalnego RP w Winnicy zamieszkuje największa na Ukrainie społeczność osób polskiego pochodzenia, której liczebność wg niektórych szacunków może sięgać nawet 450 tys. osób.

Promując język i kulturę polską Stowarzyszanie dotarło do ponad 50 (!) szkół i organizacji z małych miasteczek poprzez organizację pierwszych w tej części Ukrainy objazdowych lekcji języka i kultury polskiej pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „???????? ?????? ?...“).
W ramach tego działania zorganizowano trzytygodniowe objazdowe spotkania w różnych miejscach obwodu chmielnickiego, winnickiego oraz żytomierskiego.

Nasi Partnerzy:

  • Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,
  • Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie (oddział w Chmielnickim),
  • Ukraińsko - Polskie Centrum Integracji Europejskiej,
  • Winnicki Kulturalno - Oświatowy Związek Polaków,
  • Winnickie Regionalne Centrum Informacji „Kreatyw”.

Partnerzy akcji "Spotkaj Polskę w..." w ramach Objazdowej Szkoły Języka Polskiego:

  • Zrzeszenie Bibliotek Winnicczyzny,
  • Chmielnicka Obowodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. M. Sotrowskiego
  • Żytomierska obwodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. O. Olżycza

Patronat honorowy:

  • Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy,
  • Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie,
  • Wojewoda Świętokrzyski,
  • Starosta Kielecki,
  • Prezydent Miasta Kielce,
  • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

Patronat medialny:

 

Aktualności i fotografie z przebiegu realizacji projektu:

fb.com/pluaeu i fb.com/siew.kielce

 

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z przebiegu konferencji przygotowanego przez 33 Kanał TV w Chmielnickim - partnera medialnego projektu.

 

Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie

Wybrane fotorelacje i filmy:

Poloniści z Ukrainy w Kielcach w ramach projektu PL+UA=EU...

 

Międzynarodowe praktyki studenckie w Kielcach w ramach projektu PL+UA=EU...

Ukraińscy poloniści na praktykach w Kielcach - fotorelacja

 

PL+UA=EU

PODSUMOWANIE PROJEKTU I WNIOSKI:

Głównym celem projektu „PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy” była promocja nauki języka polskiego na Ukrainie poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia języka polskiego jako obcego.
Celem bezpośrednim projektu było:
1) Doskonalenie kompetencji przyszłej kadry nauczycielskiej poprzez organizację szkoleń i warsztatów metodyczno - językowych oraz praktyk w szkołach w Polsce,
2) Wsparcie rozwoju studiów polskich na Ukrainie poprzez podniesienie atrakcyjności kierunku filologia polska,
3) Popularyzacja języka polskiego na Ukrainie poprzez zorganizowanie wakacyjnego kursu języka polskiego i wiedzy o współczesnej Polsce przy wykorzystaniu e-learningu i portali społecznościowych,
4) Promocja języka polskiego i wiedzy o współczesnej Polsce poprzez organizację objazdowych lekcji języka i kultury polskiej.

Powyższe cele osiągnięto dzięki zrealizowanym działaniom projektowym:
1. Organizację „polskiego miasteczka” podczas corocznego Dnia Europy w Winnicy w dniach 14-18 maja 2015 r.
Podczas obchodów Dnia Europy wraz z przedstawicielami Miasta Kielce, Winnickim Regionalnym Centrum Informacji „Kreatyw” oraz Siecią Centrów Informacji Europejskiej na Ukrainie zorganizowaliśmy miasteczko europejskie, w ramach którego promowaliśmy projekt, zachęcaliśmy do objazdowych szkół oraz do nauki języka polskiego.
W ramach działań zostały zorganizowane:

  • konkurs rysunku: „PL+UA=UE”,
  • test wiedzy o Unii Europejskiej,
  • test wiedzy o Polsce,
  • punkt informacyjny „Oświata w Polsce” - prezentacja uczelni województwa świętokrzyskiego,
  • promocja Polski, miasta Kielce oraz regionu świętokrzyskiego.

Dla uczestników konkursów czekały atrakcyjne nagrody, a dla najmłodszych balony i polskie flagi. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informujące o edukacji w Polsce.
Nasze stoiska promocyjne odwiedziło kilkaset osób. W organizacji konkursów pomagali nam wolontariusze z Ukraińsko – Polskiego Centrum „Podole” Anastasiia Goliuk i Oleksandr Fedoczenko.
W spotkaniu inaugurującym projekt wziął udział Wicekonsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski.

2. Organizację zagranicznych praktyk i warsztatów językowo - metodycznych w Kielcach w dniach 01.06.2015 – 07.06.2015
W dniach 31.05 - 7.06 2015 r. gościła w Kielcach 20-osobowa grupa studentów - przyszłych nauczycieli języka polskiego z Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu oraz Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego. Studenci odbyli międzynarodowe praktyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Śniadeckiego w Kielcach (jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół w Kielcach i regionie świętokrzyskim - http://www.sniadek.pl/historia/). Uczestniczyli także w zajęciach metodycznych w Muzeum Dialogu Kultur. Dodatkowo Fundacja Studio TM zorganizowała dla ukraińskich gości teatralne warsztaty kulturowe w Bazie Zbożowej, które miały na celu pokazanie możliwości wykorzystania różnych form teatralnych w nauczaniu języka polskiego.

3. Organizację wakacyjnych kursów języka polskiego
Zajęcia z języka polskiego odbywały się równolegle w dwóch partnerskich organizacjach: Winnickim Kulturalno - Oświatowym Związku Polaków oraz Ukraińsko - Polskim Centrum Integracji Europejskiej działającym przy Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym. Od czerwca 60 osób uczestniczyło w letnich kursach języka polskiego i doskonało wiedzę o kulturze i języku polskim.
Zainteresowanie bezpłatnymi kursami polskiego w Winnicy było tak duże, iż SIEW postanowiło zorganizować dwa dodatkowe kursy w Winnicy przy współpracy ze stowarzyszeniem „Kresowiacy” i redakcją Słowa Polskiego (portal slowopolskie.org i gazeta „Słowo Polskie”) - patronem medialnym naszego projektu. Na dodatkowy nabór zgłosiło się około 30 osób, które od 3 sierpnia rozpoczęli zajęcia w gabinecie polonistyki w szkole „Aist”.
Informacje o organizacji wakacyjnych kursów zamieszczone zostały m.in. na stronach organizatora, partnerów merytorycznych, medialnych oraz na stronach Konsulatu RP w Winnicy http://www.winnica.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/bezplatny_wakacyjny_kurs_jezyka_polskiego_w_winnicy_i_chmielnickim?channel=www

4. Organizację objazdowej szkoły języka polskiego pod hasłem: „Spotkaj Polskę w…”, w dniach 6.09.2015 – 28.09.2015. Zorganizowano ponad 50 spotkań w bibliotekach, szkołach, lokalnych domach kultury, radiu i telewizji w których wzięło udział ponad 2000 osób.

5. Organizację w dniu 18 listopada Konferencji podsumowującej pod hasłem: Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie”.

Patronat nad projektem objęli:

  • Konsul Generalny RP w Winnicy,
  • Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie,
  • Wojewoda Świętokrzyski,
  • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
  • Prezydent Miasta Kielce,
  • Starosta Kielecki.

Warto podkreślić, iż uzyskano o wiele więcej rezultatów niż to było zaplanowane, a cały projekt miał znacznie szerszy zasięg niż planowano wcześniej.
Jest znaczący sukces organizatora i partnerów potwierdzający adekwatność podjętych działań do potrzeb i zainteresowań mieszkańców Podola i Polesia.
Na uwagę zasługują szczególnie poniższe rezultaty:

  • 90 uczestników letnich kursów języka polskiego na Ukrainie (planowano 60 osób),
  • ponad 2000 uczestników 51 spotkań w ramach Objazdowej Szkoły Języka Polskiego i akcji „Spotkaj Polskę w…” (ukr.: „???????? ?????? ?…“) na Podolu i Żytomierszczyźnie (planowano 350),
  • staraniem pracowników Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu oraz wielu ukraińskich i polskich naukowców opracowano i wydano
  • 258-stronicową publikację naukową pod tytułem „Kompetencje językowe podstawą sukcesu zawodowego i społecznego w Europie” (dodatkowy rezultat – wkład osobisty partnerów projektu),
  • ponad 1000 stałych odbiorców profili społecznościowych projektu i Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód: fb.com/pluaeu i fb.com/siew.kielce (przyrost o ponad 500 osób – planowano 100)
  • ponad 50 000 unikalnych użytkowników Internetu, który odwiedzili strony: siew.org.pl i edua.eu podczas trwania Objazdowej Szkoły Języka Polskiego na Ukrainie (IX 2015). W okresie realizacji projektów ww. serwisy odwiedziło ponad 300 000 unikalnych użytkowników!

Pozyskano wielu nowych potencjalnych partnerów do realizacji nowych inicjatyw promujących polsko – ukraińską współpracę. W szczególności warto podkreślić ogromny wkład kilkudziesięciu ukraińskich bibliotek z obszaru ww. obwodów.
Do organizacji Objazdowej Szkoły Języka Polskiego jako partnerzy przystąpiły 3 obwodowe biblioteki z Winnicy, Żytomierza i Chmielnickiego oraz kilkanaście rejonowych jednostek.
Biblioteki te posiadają nowoczesną infrastrukturę w tym komputery, projektory i stały dostęp do Internetu, która powstała dzięki realizacji ogólno ukraińskiego programu Bibliomist. Dzięki temu jednostki te udzieliły znacznego wsparcia w organizacji spotkań.
Do współpracy w ramach projektu dołączył także Żytomierski Uniwersytet Państwowy.

PL+UA=EU

Wnioski:

1. Powyższe efekty potwierdzają bardzo duże i dynamicznie rosnące zainteresowanie językiem polskim, który na Ukrainie (szczególnie na Podolu i Polesiu zamieszkałych przez dużą część osób polskiego pochodzenia) jest uznawany jako szansa na dalszą edukację lub pracę w Polsce i Unii Europejskiej.
2. Podole i Żytomierszczyzna posiadają sieć bibliotek i uniwersytetów, które mogą w przyszłości być znaczącymi partnerami w realizacji wszelkich projektów edukacyjnych związanych np. z promocją Polski i Unii Europejskiej.
3. Dzięki realizacji projektu Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód dysponuje bazą kilkudziesięciu sprawdzonych kontaktów do osób i instytucji, z którymi warto w przyszłości realizować projekty w ww. tematyce.
4. Organizatorzy spotkali się z ogromnym zainteresowaniem Polską i sprawami Europy. Występuje znaczący deficyt w nauczaniu języka polskiego i organizacji lekcji europejskich na obszarach wiejskich.
5. Mimo starań, organizacje polonijne nie posiadają odpowiednich możliwości do organizacji kursów polskiego na obszarach wiejskich.
6. Równie duży deficyt dotyczy promocji wiedzy o Unii Europejskiej, a także samorządności.
W wielu miejscach dało się zaobserwować brak orientacji społeczności lokalnych (szczególnie młodzieży) w tych tematach. Jednocześnie częste pytania o Polskę i Unię Europejską związane były wdrażaną reformą administracji i ruchem bezwizowym dla Ukrainy.
7. Promując podczas Objazdowej Szkoły studia w Polsce zaobserwowano problem związany z nieuczciwymi praktykami ukraińskich pośredników, którzy niejednokrotnie pobierają od przyszłych studentów nieuzasadnione opłaty za udzielanie informacji o polskich uczelniach i za wypełnianie dokumentacji związanej z procesem rekrutacji. Są to kwoty rzędu nawet kilkuset Euro za informacje, które w Polsce są bezpłatne! (informacja zwrotna od uczestników spotkań).
Odpowiadając na ten problem podczas wrześniowych spotkań organizatorzy prowadzili rozmowy z uczestnikami jednocześnie zachęcając do bezpłatnego kontaktu w sprawie studiów przy wykorzystaniu Skype, czy portalu Facebook.
8. Podobny problem dotyczy nieuczciwych praktyk związanych z uzyskiwaniem wiz Schengen czy Karty Polaka. W tej kwestii zachęcano do bezpośredniego kontaktu z placówkami dyplomatycznymi na Ukrainie odradzając korzystanie z usług pośredników.
O tym, jak jest to znaczący problem organizatorzy przekonali się, gdy na niektórych spotkaniach nieoficjalnie pojawiali się przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Weryfikowano cel naszych spotkań pod kątem ewentualnego nielegalnego pośrednictwa w ww. sprawach uzyskiwania wiz i Kart Polaka.
9. Powyższe problemy negatywnie odbijają się na opinii o Polsce. Dodatkowo problemem jest fakt, iż lokalne organizacje polonijne nie współpracują ze sobą w wystarczającym stopniu.
Przeciwnie: zauważalny jest problem rywalizacji i zamykania się niektórych organizacji tylko na wąskie grono własnego otoczenia.
Jednocześnie organizacje polonijne zgłaszają potrzebę przygotowywania corocznego harmonogramu własnych inicjatyw we współpracy z placówkami dyplomatycznymi. To może sprzyjać zmianie powyższej sytuacji.
10. Wolontariusze. Ukraińscy studenci Katedry Filologii Słowiańskiej z ChNU (przyszli Poloniści) aktywnie wzięli udział w praktykach w Kielcach i pomagali w organizacji Objazdowej Szkoły Języka Polskiego. Czynnikiem najbardziej motywujących ich była możliwość bezpośredniego kontaktu z Polakami i współczesnym językiem.
Pojawiają się trudności ze znalezieniem wolontariuszy z Polski do dłuższych wyjazdów na Ukrainę. Kluczowy wpływ na to mają działania wojenne na Donbasie i Ługańszczyźnie.
Wielu młodych Polaków nie ma wystarczającej orientacji nt. bieżącej sytuacji w innych częściach Ukrainy i patrzą przez pryzmat wojny na cały kraj.
11. Uwagę uczestników spotkań, praktyk, czy Dnia Europy w Winnicy przyciągały przykłady życia w Polsce. Tym bardziej było to interesujące, gdy opowiadali to Ukraińcy mieszkający w naszym kraju, którzy brali udział w projekcie.

Po doświadczeniu zdobytym w ramach realizacji tego projektu potwierdzamy, iż warto promować Polskę przy wykorzystaniu scenariuszy tematycznych związanych z Unią Europejską i wartościami Integracji Europejskiej.
Promując Polskę warto przygotowywać scenariusze kampanii promocyjnych pod najbardziej aktualne tematy interesujące lokalne społeczności. Informacje takie można uzyskać przy współpracy np. z ww. bibliotekami, placówkami dyplomatycznymi, czy Siecią Centrów Informacji Europejskiej (partner naszego projektu).
Warto promować Polskę i Unię Europejską przy współpracy z bibliotekami, szkołami i Uniwersytetami, które posiadają odpowiednią bazę techniczną i kadry do prowadzenia i koordynowania spotkań informacyjnych.
Mając na uwadze powyższe Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód w 2016 roku zaplanowało realizację nowego projektu na Ukrainie pod hasłem „POLSKA: Europa w praktyce”.
Motywem przewodnim wyróżniającym projekt będzie powstanie cyklu amatorskich filmów oraz programów lekcji europejskich z podstawami języka polskiego, które przedstawiać będą współczesną Polskę jako doświadczony kraj Unii Europejskiej.
Filmy nakręci grupa młodych Polaków i Ukraińców studiujących i pracujących w naszym kraju. Hasło przewodnie to: POLSKA: Europa w praktyce.
Będzie to wyjątkowy zbiór praktycznych porad nt. życia w Polsce i Europie, które będą doskonałym pozaformalnym uzupełnieniem nauczania języka polskiego.

Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i do zobaczenia na polsko - ukraińskim szlaku do Europy!

Krzysztof Kalita - prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód

 

MSZ

Projekt "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”

 

 

 

 

 

 

PL+UA=UE. Polsko - ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy
PL+UA=UE. Polsko - ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy